turbo.mk
Некатегоризирано

Новиот EcoBoost повторно во акција…

Оваа година од гигантот Ford ни го најавуваат добропознатиот модел на Фиеста, и тоа во ST изведба на овогодинешниот саем на автомобили во Женева што ќе се оддржи во месец март. Од компанијата велат дека во оваа изведба е понуден

Read more
Новости

По повод 13ти Ноември се одржа ревијално возење

По повод ослободувањето на Скопје, 13ти Ноември, се одржа ревијално возење до Средно Водно, кадешто голем број љубители на овој спорт беа со нивните возила. Ова е само како потсетување на славната историја на Водно која со години на оваа

Read more
Новости

Новиот ѕвер од TechArt

Момците од TechArt со децении наназад  креираат свои верзии на познатите модели на Порше, но овојпат ни пристигна зелениот 911 GTStreet R…     Необичната боја станува заштитен знак на TechArt, која на потенцијалните купувачи им се нуди во неколкуте

Read more
Легендарни Автомобили

Легендарниот М3

Во светот денес постојат многу автомобили, кои што имаат за цел да бидат се подобри од своите претходници. Но само еден познат производител создал икона во автомобилскиот свет, на која што многу луѓе и завидуваат. Станува збор за BMW M3

Read more
Новости

Fisker EMotion – Автономија од 650 километри

Данскиот дизајнер на луксузни автомобили, Хенрик Фискер покрај тоа што има дизајнирано електрични автомобили и претходно, со новиот модел донесуваат и нови правила. Од компанијата ги објавија првите слики од новиот автомобил именуван како EMotion. Според Хенрик Фискер, автомобилот ќе

Read more
Новости

Редизајнираната Октавија доби пар нови очи

Дали ви е познат овој поглед со четири светла? Во право сте, Шкода ја освежи новата Октавија по примерот на Мерцедес Е класа (W212), а редизајнираната верзија доби и нова предна маска каква што користи и новиот Суперб.    

Read more
Новости

Нов SUV од Mercedes-Benz

Во изминатиов период Mercedes-Benz ни најави дека до крајот на оваа декада ќе почне со сериско производство на електричнит модел EQ, неодамна претставен како концепт. Исто така, германскиот гигант припреми и неколку нови агрегати кои би требало да дебитираат во

Read more
Интересно

Kondofrey Drag Challenge 2016

Kondofrey Drag Challenge традиционално кој се одржува во Бугарија секоја година, на напуштената аеродромска писта, така се одржа и оваа година, со многу голем број на автомобили, но поради временски неприлики беше одложен за 7-8 Мај. Но, сепак, имаме слики

Read more
Проект Автомобили

Subaru Impreza WRX STI

Еден од легарните рели автомобили Subaru Impreza WRX STI се наоѓа во Македонија, поточно во Кичево. Во сопственост на нашиот читател Lavdrim Veliu кој ни испрати слики и видео, ги споделуваме со нашите други читатели. Ова е редок автомобил и вреди да

Read more
Проект Автомобили

Seat Ibiza Cupra 1.8T Stage 2

Овој модел на Seat Ibiza е модел Cupra со бензинов мотор од 1.8 литри со Турбо полнач. Автомобилот е увезен од Швајцарија. Откако е увезен врз него се направени повеќе модикиции со крајна цел зголемување на моќноста на моторот. Стандардната

Read more
Легендарни Автомобили

2. Nissan GT-R

Како втор автомобил на нашата листа нa легендарни автомобили е Nissan GT-R. Овој модел е наследник на претходниот Nissan Skyline GT-R, кој бил првенствено наменет само за Јапонскиот пазар, но подоцна се продава и во Обединетото кралство и Австралија (каде

Read more
Проект Автомобили

Honda Accord Type R

Honda Accord Type R е еден од легендарните авотомобили кој ќе се најде на нашата листа. Се појавува во почетокот на 2000-тата година и со неговото појавување предизвикува големо внимание. Овој автомобил има моќен атмосферски мотор H22A7 од 4 цилиндри

Read more
Проект Автомобили

Honda Civic Type R

Добро познатиот автомобил за македонската јавност, комплетно тјунираната Honda Civic, со перфектно исцртаните airbrush детаљи е вистинско уметничко дело. Автомобилот има претрпено голем број модификации. Да ја погледнеме прво галеријата со слики: Моментално се работи на подобрување на перформансите на

Read more
Проект Автомобили

Renault Clio Williams – комплетна реставрација

Рено Клио Вилиамс e интересен автомобил од повеќе гледни точки. Прво, се одлукува со многу лесна шасија, а со моќен мотор, кој е преработен од Williams F1 тимот, што го преви интерес за возење. Потоа, е направен во ограничена серија

Read more
Легендарни Автомобили

1. Honda NSX

Honda NSX или (ACURA NSX за Северно Американскиот пазар) е првиот легендарен автомобил на нашата листа. Овој автомобил е првиот автомобил во сериско производство кој е целосно изработен од алуминиум. Аеродинамичниот дизајн е изработен по инспирација од борбениот авион F-16.

Read more
Интересно

Автомобилот со најјако забрзување на Балканот

Автомобилот со најјако забрзување на Балканот е VW Scirocco на Бугарскиот тим HEED AUTO. Нивниот Скироко со 4×4 пренос, мотор од Nissan Skyline GT-R 32, огромниот турбо компресор и олеснетата шасија ја прелетува пистата од 405 метри за 8.181 секунди

Read more